Bazylika M.B.Bolesnej

Powiększ
Bazylika M.B.Bolesnej

Pierwsza drewniana świątynia istniała jeszcze

przed nadaniem przez Króla Zygmunta Augusta przywileju lokacji miasta Stanisławowi Jordanowi. W 1753 roku z pobliskiej Mordarki do kościoła przeniesiono słynącą z łask figurę Matki Boskiej Bolesnej. Kościół ten spłonął w pożarze miasta w 1769 roku. 

Nową świątynię, także drewnianą zbudowano w latach 1776 – 1791. W 1891 roku, z  powodu coraz większej liczby pielgrzymów, a także fatalnego stanu technicznego budowli, ks. Kazimierz Łazarski zaproponował budowę nowego, murowanego kościoła, który byłby zarazem pomnikiem upamiętniającym setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

W 1908 roku rozpisano konkurs na projekt nowego kościoła. Wyłoniono pracę Zdzisława Mączeńskiego z Warszawy. W 1910 roku zdecydowano, że nowa świątynia powstanie na miejscu starej, po jej uprzedniej rozbiórce. 3 maja 1911 roku rozpoczęto prace budowlane, które przebiegały sprawnie, aż do wybuchu I wojny światowej. Jesienią i zimą 1914 roku w okolicach Limanowej toczyły się krwawe walki. Z powodu braku materiałów budowę wznowiono dopiero dwa lata później, a 18 października 1918 roku (tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości) ks. Łazarski poświęcił świątynię i odprawił mszę, jednak nie oznaczało to końca budowy. 

6 października 1921 roku kościół został konsekrowany przez bp. Leona Wałęgę, lecz prace jeszcze nie dobiegły końca. Konieczne były liczne poprawki i uzupełnienia w wyposażeniu, które kontynuowano do wybuchu II wojny światowej, a także po zakończeniu okupacji.

Warto zobaczyć:

- Pieta Matki Boskiej Bolesnej z XIV w. – figura o wysokości ok. 90 cm. Wykonana z pnia lipowego.  Jak głosi miejscowa legenda, przywieziono ją z Węgier około 1545 roku w związku z falą reformacji. Została wówczas umieszczona na przydrożnej lipie we wsi Mordarka, a później (od 1668 r.) przeniesiono ją do kaplicy. Od 1753 roku rzeźba znajduje się w kościele parafialnym w Limanowej. 11 września 1966 roku metropolita krakowski arcybiskup Karol Wojtyła dokonał koronacji limanowskiej piety. Ponieważ korona ta została skradziona, w roku 1983 w Krakowie papież Jan Paweł II koronował ją ponownie. 

- witraże projektowane przez: Józefa Mechoffera, Konrada Krzyżanowskiego, Wojciecha Durka,  Erwina Czerwienkę, Wincentego Gawrona.

- wota dziękczynne na ołtarzu  - m.in. order Virtuti Militari przekazany przez żonę pochodzącego z Limanowej gen. Zygmunta Berlinga.

- carillon – zespół 19 dzwonów grających melodie o tematyce religijnej – po lewej stronie bazyliki, patrząc od strony rynku.

- plac koronacyjny (zbudowany w 1986 r., proj. Juliana Klimka) - krużganki, w które wbudowano kilkadziesiąt figur Matki Bożej pochodzących z różnych stron świata.Źródło: 

J. S. Wroński, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pomnik Konstytucji 3 maja, Limanowa 2001, s. 15-41, 103-134.
J.S. Wroński, Słynna Pieta z Limanowej [w:] Almanach Ziemi Limanowskiej nr 26, 2006 r. s. 11-14.

www.bazylika-limanowa.pl
almanach.limanowa.org.pl


Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (4559)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com