Kościół

Powiększ
Kościół

drewniany z XVII w

Parafię M.B. Szkaplerznej w Dobrej erygowano 1361 r. przy pierwszej świątyni, którą całkowicie strawił pożar w nocy 1/2 lipca 1678 r. Obecny kościół p.w. świętych Szymona i Judy Tadeusza odbudowany został z końcem XVII w. Konsekrował go 24 czerwca 1684 r. biskup krakowski Mikołaj Oborski

Jest to budowla drewniana konstrukcji zrębowej, trzynawowa z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i kwadratową, słupową wieżą. Pierwotnie była kryta gontem, jednak w 1912 r. zmieniono pokrycie na ocynkowaną blachę stalową. Kościół stanowi cenny przykład barokowej, drewnianej architektury sakralnej z rokokowym wyposażeniem. W 1971 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa krakowskiego. 

Na szczególną uwagę zasługują m. in. Polichromia ścian nawy i prezbiterium z 1760 r. oraz inne malowidła autorstwa Jana Stankiewicza z Oświęcimia, a także rokokowy ołtarz główny z barokowym tabernakulum z XVIII w. i obrazem Przemienienia Pańskiego typu Veraicon (XIX wieczna kopia obrazu z XVII w.) malowanym na desce w otoczeniu drewnianych posągów Mojżesza i Eliasza, Piotra i Jana. Warte uwagi są także rokokowa ambona z XVIII w. wykonana w drewnie z czterema płaskorzeźbami ewangelistów oraz drewniana, barokowa chrzcielnica z XVIII w. W przednich narożnikach nawy głównej znajdują się drewniane ołtarze: z lewej barokowy z obrazem św. Sebastiana, a z prawej drewniany z umieszczonym obrazem typu Ecce Homo z 1865 r. W 1760 r. od strony północnej do nawy głównej dobudowano kaplicę, w której znajduje się późnobarokowy ołtarz wykonany dla obrazu MB Szkaplerznej, ufundowanego przez ks. Wojciecha Juraszewskiego, który od 1692 r. był proboszczem Dobrej. Obecnie w ołtarzu znajduje się kopia obrazu, zaś oryginał przeniesiono do nowego kościoła parafialnego. 

Dla zainteresowanych sztuką sakralną, ciekawostką może być polichromia kaplicy Najświętszej Marii Panny ilustrująca wezwania Litanii Loretańskiej według tradycji barokowej. 

W pobliżu kościoła znajduje się plebania z 1906 r. o cechach stylu zakopiańskiego - obecnie muzeum parafialne. W jego zbiorach znajdują się m. in. Biblia Bazylejska z XVI w., oraz wiele przedmiotów związanych z miejscową kulturą.
Na Pobliskim cmentarzu parafialnym spoczywa m.in. Prof. Leopold Węgrzynowicz – etnograf, jeden z najbardziej cenionych twórców ruchu krajoznawczego przedwojennej Polski.

Powiększ
Kościół
Powiększ
Kościół
Powiększ
Kościół
Powiększ
Kościół
Powiększ
Kościół

Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (3673)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com