Cmentarz z I Wojny Światowej

Powiększ
Cmentarz z I Wojny Światowej

Cmentarz z I Wojny Światowej na wzórzu Jabłoniec

Cmentarz został założony zaraz po bitwie, jaką stoczyły wojska rosyjskie i austro-węgierskie w rejonie wzgórz Jabłoniec i Golców w ramach tzw. Operacji łapanowsko – limanowskiej. Wydarzenie to nazwano  bitwą pod Limanową, która jak się okazało była przyczynkiem do odzyskania przez naród niepodległości i zahamowała przedostanie się wojsk rosyjskich na Śląsk, do Czech i Wiednia. Zwycięstwo przeniosło linię frontu ok. 60 km w kierunku wschodnim, przełamaną dopiero w maju 1915 r. w również słynnej bitwie pod Gorlicami. W operacji uczestniczyli także żołnierze z Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Niedługo po zwycięskiej bitwie utworzono Oddział Grobów Wojennych (Kriegsgräberabteilung) przy Komendzie Wojskowej w Krakowie. Niemal natychmiast po jego utworzeniu i podziale na mniejsze okręgi przystąpiono do prac porządkowych na terenach bitew, ekshumacji zwłok i zakładania cmentarzy. Założono około 100 cmentarzy żołnierskich, na których leży ponad 11 tys. żołnierzy. Najsłynniejszy z nich, o numerze 368 znajduje się w Limanowej na wzgórzu Jabłoniec.

Zaraz po bitwie limanowskiej założono pierwszy prowizoryczny cmentarz na wzgórzu. Misję zbudowania reprezentacyjnego cmentarza powierzono Gustawowi Ludwigowi, natomiast teren wyznaczony pod cmentarz znajdował się na stokach wzgórza, gdzie w grudniowe dni roku 1914 stoczona została zwycięska bitwa.

Architekt stworzył dwuczęściową kompozycję rozdzieloną grzbietową drogą.  Aby powiązać cmentarz z miastem, zbudowano od strony Limanowej taras widokowy na którym znajduję wysoki kamienny obelisk zwieńczony krzyżem maltańskim. W okresie późniejszym na tym tarasie pochowano żołnierzy Armii Czerwonej. Podczas budowy nie żałowano materiałów, a  większość prac wykonano siłami jeńców włoskich i rosyjskich.

Od południa, na obszarze 3450 m2 znajduje się zasadniczy cmentarz, ogrodzony kamiennym murem. Elementem architektonicznym, który najbardziej rzuca się w oczy, jest mauzoleum płk. Othmara Muhra, zwane popularnie kaplicą. Kapliczka - mauzoleum ma kształt ośmioboku z kopułą pokrytą czerwoną dachówką, na której szczycie znajduję się stylizowany krzyż. Wewnątrz kapliczki płyta z napisem w języku węgierskim:

„Pułkownik Othmar Muhr zmarł bohaterską śmiercią 11 grudnia 1914 r. ”

Szczątki pułkownika zostały przeniesione jeszcze w okresie międzywojennym do rodzinnego grobowca na Węgrzech. Na prawo od kapliczki znajduje się pomnik zwieńczony kulą zbudowany w miejscu śmierci płk Muhra. Na tabliach znajdującyh się na ścianach pominika napisy:

„W tym miejscu zginął płk Othmar Muhr wraz ze swoimi walecznymi 
huzarami 9 pułku 11-12 XII 1914 ”

Groby żołnierzy austro-węgierskich oznaczone są krzyżami maltańskimi, zaś rosyjskich podwójnymi krzyżami prawosławnymi. Poza murem cmentarza znajduje się wysmukły pominik postawiony w miejscu śmierci rotmistrza 9 pułku huzarów - Leonarda hr. Thun Hohenstein.

Z cmentarza rozciąga się piękny widok na panoramę Beskidu Wyspowego, niedawno władze miasta przygotowały miejsce do odpoczynku dla turystów (ławeczka).

 

Więcej na:

www.cmentarze.jasonek.pl

O_Bitwie_Limanowskiej_wersja_polska.pdf

Powiększ
Cmentarz z I Wojny Światowej
Powiększ
Cmentarz z I Wojny Światowej
Powiększ
Cmentarz z I Wojny Światowej
Powiększ
Cmentarz z I Wojny Światowej
Powiększ
Cmentarz z I Wojny Światowej

Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (4413)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com