Dwór w Laskowej

Powiększ
Dwór w Laskowej


 Adres:
  Laskowa
 (18)

Laskowski dwór wzniesiono pomiędzy 2 połową XVI a 1 połową XVII wieku, choć istnieją przypuszczenia, że może być znacznie starszy. Był własnością Księży Misjonarzy sprowadzonych z Francji (Lazaryci, zwani tutaj Francuzami), aż do rozbioru Polski, kiedy uległ sekularyzacji. W XIX wieku właścicielami majątku w Laskowej zostali Skrzyńscy, a po nich Żochowscy. W 1924 roku dwór trafił w ręce rodziny Michałowskich, a po wojnie został im odebrany i popadł w ruinę. Państwo Michałowscy odzyskali go dopiero w połowie lat 90 XX wieku i od tej pory jest on odnawiany.

Dwór w Laskowej to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, wzniesiona na planie prostokąta z modrzewiowych bali. Budynek jest otynkowany i pokryty gontowym łamanym dachem, nazywanym dachem polskim w typie krakowskim. Wewnątrz dwór został podzielony na trzy podłużne trakty, z których pierwszy mieści sień. Na prawo od sieni znajdują się pokoje mieszkalne, natomiast na lewo reprezentacyjna kaplica, urządzona na miejscu dworskiego salonu i ozdobiona polichromowanym stropem (to pozostałość po Księżach Misjonarzach).  

Otoczenie dworu zajmował niegdyś rozległy park, po którym do dzisiaj zostały nieliczne stare lipy. W pobliżu znajdują się także zrujnowane zabudowania gospodarcze oraz kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, w której podczas okupacji była ukryta radiostacja  wymontowana z zestrzelonego samolotu aliantów.

Obiekt można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Należy jednak pamiętać, że oprócz cennego zabytku jest to także dom mieszkalny.

 

Źródło:

Gacek D., Beskid Wyspowy Przewodnik; Oficyna Wydawnicza Rewasz; Pruszków 2012. s. 223-224.

http://www.spotkania.pl/sources/pdf/2008-04-01.pdf

http://dnidziedzictwa.pl/dwor-w-laskowej/


Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (2996)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com