Pasierbiec Sanktuarium

Powiększ
Pasierbiec Sanktuarium

M.B. Pocieszenia

Historia Sanktuarium związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce pod koniec XVIII wieku podczas wojen napoleońskich, kiedy to dwudziestokilkuletni mieszkaniec Laskowej – Jan Matras został powołany do armii cesarskiej, z którą uczestniczył w wojnie między Austrią a Francją. Podczas bitwy pod Rastatt w 1793 roku Jan Matras odniósł ciężkie rany i pozostawiony na pewną śmierć zaczął prosić Matkę Bożą o pomoc. Żołnierz cudownie ocalał, a z wdzięczności obiecał , że gdy tylko uda mu się szczęśliwie powrócić do domu, zbuduje ku czci Matki Bożej kaplicę. Obietnicę spełnił w 1822 roku budując niewielką kamienną świątynię krytą gontem zwieńczoną małą wieżyczką. 

Dwa lata później kaplica została poświęcona i w jej wnętrzu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia, fundacji Jana Matrasa. W kolejnych latach XIX i XX wieku dobudowano drewnianą część, dach zwieńczono drugą wieżyczką i przykryto blachą, a także ozdobiono wnętrze. 

W latach 1973 – 80 w pobliżu zbudowano nową świątynię w kształcie dwóch namiotów przypominających literę M. w 1983 roku cudowny obraz przeniesiono do budynku nowego kościoła, a 10 lat później obraz został koronowany. 

W 1978 roku zapoczątkowano na Pasierbcu odprawianie Dróżek Maryjnych. Od roku 1994 uroczystość ta odbywa się w każdą sobotę od początku maja do końca września w znacznie bogatszej oprawie, przy kapliczkach dróżkowych. 

W pobliżu Sanktuarium, przy drodze znajduje się Grota Ocalenia – rzeźba proj. prof. Wincentego Kućmy, a powyżej niezwykle realistyczna Droga Krzyżowa.
 
Przy Sanktuarium działa Biuro Obsługi Pielgrzyma, oferujące pomoc wszystkim odwiedzającym to miejsce.

Więcej na: www.pasierbiec.info 

(źdódło: pasierbiec.info)

Powiększ
Pasierbiec Sanktuarium
Powiększ
Pasierbiec Sanktuarium
Powiększ
Pasierbiec Sanktuarium
Powiększ
Pasierbiec Sanktuarium
Powiększ
Pasierbiec Sanktuarium

Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (5451)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com