Cmentarz Wojenny na Jastrząbce

Powiększ
Cmentarz Wojenny na Jastrząbce

Cmentarz wojenny nr 357 należący do X limanowskiego okręgu cmentarnego. Znajduje się w Orłówce, przysiółku wsi Kamionka Mała, na północno-zachodnim stoku wzgórza Jastrząbka.

W 53 mogiłach pojedynczych i 59 zbiorowych spoczywa tu łącznie 260 żołnierzy austriackich, niemieckich i rosyjskich, którzy polegli w dniach 8 – 13 grudnia 1914 r. w bitwie zwanej operacją limanowsko – łapanowską. 

Cmentarz zbudowano w 1915 r. według projektu niemieckiego architekta Gustava Ludwiga – kierownika artystycznego X okręgu Limanowa - Nowy Sącz. Głównym elementem złożenia jest drewniana, dwukondygnacyjna kaplica, zbudowana na planie kwadratu i posadowiona na kamiennym tarasie. Budowla wzorowana jest na stylu alpejskim. Jej kondygnacje rozdzielono podcieniem wspartym na dwunastu słupach, z półokrągłym szczytem nad wejściem. Kaplicę zwieńczono strzelistym dachem namiotowym. 

Przed kaplicą znajduje się kopiec z krzyżem, wyciosany z jednego kawałka kamienia. Z czterech stron kopca oraz na symetrycznie rozmieszczonych grobach umieszczono betonowe nagrobki z żeliwnymi krzyżami o kształcie charakterystycznym ze względu na przynależność narodową żołnierzy. 

Galeria

Więcej w: 

Małopolska i Podhale w latach wielkiej wojny 1914-1918; Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Targu; prace komisji historii wojskowości, tom IV/I; Nowy Targ 2005.

www.drewniana.malopolska.pl 

www.cmentarze.gorlice.net.pl

Powiększ
Cmentarz Wojenny na Jastrząbce
Powiększ
Cmentarz Wojenny na Jastrząbce

Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (3617)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com