Dwór w Świdniku

Powiększ
Dwór w Świdniku


 Adres:
  Świdnik 1
  34 - 606 Łukowica

 (18)
 510-
 info
 www.
Zbudowany w 1752 r. przez Wielogłowskich, którzy władali wówczas wsią. Budynek parterowy, wykonany na zrąb z drewna modrzewiowego. Na narożnikach znajdują się kwadratowe alkierze, będące pozostałością po jego obronnym charakterze. Po środku frontowej ściany ganek wsparty na kolumnach. Pierwotnie dwór wraz z alkierzami przykryty był dachem łamanym, który został przebudowany, jednak zachowały się dość bogate detale architektoniczne. Wewnątrz znajduje się częściowo zachowana ozdobna stolarka drzwiowa oraz dwa rokokowe kominki dwukondygnacyjne z ornamentami. Na jednej z belek stropu widoczny łaciński napis z datą budowy: BENEDIC DOMINE DOMUM ISTAM EXTRVITAM 1752 AD. DIEBUS 7 OMNIS HABITANTES IN EA. (Błogosław Panie domowi temu wzniesionemu 7 październik a 1752 roku pańskiego i wszystkim jego mieszkańcom).
W ogrodzie dworskim znajdują się pozostałości zboru ariańskiego zbudowanego w XVI w. przez Marcina Rogowskiego.
Z tyłu dworu, XVIII – wieczna murowana kaplica z obrazem M.B. Bolesnej z XIX w. Według tradycji, wzniesiono ją na zbiorowym grobie arian pomordowanych przez okolicznych chłopów.
Po wysiedleniu ostatnich właścicieli, dwór stopniowo ulegał zniszczeniu. Na przestrzeni lat był siedzibą władz gromadzkich, szkoły, ośrodka wypoczynkowego. W 1991 r. budynek przejęła gmina Łukowica, a następnie prawowity właściciel, który w 2002 r. sprzedał dwór Państwu Marii i Krzysztofowi Twardowskim. Dziś jest on stale zamieszkały i wykorzystywany do organizacji imprez okolicznościowych.
Więcej na:
 
Powiększ
Dwór w Świdniku
Powiększ
Dwór w Świdniku
Powiększ
Dwór w Świdniku
Powiększ
Dwór w Świdniku
Powiększ
Dwór w Świdniku

Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (4606)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com