Monument widoczny jest niemal z każdego miejsca w Beskidzie Wyspowym, a także w Gorcach czy Beskidzie Sądeckim i stanowi doskonały punkt orientacyjny zarówno w ciągu dnia, jak również w nocy dzięki znakomitemu oświetleniu. Od podnóża góry do krzyża prowadzą oświetlone stacje drogi krzyżowej. Ta okolica to bardzo popularne miejsce dla mieszkańców oraz osób odwiedzających Limanową. Na stokach Miejskiej i Łysej Góry odbywa się wiele wydarzeń nie tylko o charakterze religijnym jak droga krzyżowa, ale także imprezy sportowe (biegi górskie, zawody w downhill’u).
Na północnym stoku Łysej Góry znajduje się stacja narciarska Limanowa-Ski.
Historia:
W celu pozyskania funduszy na budowę powołano Społeczny Komitet Budowy Krzyża, który organizował także prace budowlane. Projekt architektoniczny wykonał limanowski architekt Leszek Pilawski, a projekt konstrukcyjny Józef Stach. Budowy krzyża podjęła się firma budowlana Budrem, natomiast stalową część konstrukcji wykonano w Zakładzie Usług Ślusarskich Kazimierza Wojtasa.
W dniu 3 października 1998 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego i wmurowania aktu erekcyjnego przez Ks. Bpa Piotra Bednarczyka. 16 czerwca 1999 r. krzyż pobłogosławił Jan Paweł II, który podczas siódmej pielgrzymki do Polski zatrzymał się w Limanowej przejeżdżając z Krakowa do Starego Sącza na kanonizację św. Kingi. Początkowo planowano przelot Papieża helikopterem, z czego zrezygnowano z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. 1 sierpnia 1999 r. budowlę poświęcił Ks. Bp Wiktor Skworc.
Krzyż jest budowlą stalową o ażurowej konstrukcji posadowionej na betonowej podstawie z tarasem widokowym. Jego wysokość to 37, a rozpiętość ramion 13 metrów. Żelbetonowa podstawa krzyża ma 9 metrów wysokości, natomiast 4,5 metra nad ziemią znajduje się taras widokowy, pod którym urządzono kaplicę z kopią piety limanowskiej.
Wysokość całego krzyża 37 m
Wysokość tarasu nad terenem 4,5 m
Wysokość podstawy żelbetonowej 9 m
Wysokość krzyża stalowego 28 m
Rozpiętość ramion 13 m
Ciężar części żelbetonowej 304 t
Ciężar części stalowej 17 t
Ciężar całego krzyża 321 t
Źródło: www.miasto.limanowa.pl, www.limanowa.tarnow.opoka.org.pl