Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze

Powiększ
Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze

Ogromny stalowy krzyż na zachodnim grzbiecie Łysej Góry (785 m. n.p.m.) zwanym Miejską Górą (716 m. n.p.m.).

Monument widoczny jest niemal z każdego miejsca w Beskidzie Wyspowym, a także w Gorcach czy Beskidzie Sądeckim i stanowi doskonały punkt orientacyjny zarówno w ciągu dnia, jak również w nocy dzięki znakomitemu oświetleniu. Od podnóża góry do krzyża prowadzą oświetlone stacje drogi krzyżowej. Ta okolica to bardzo popularne miejsce dla mieszkańców oraz osób odwiedzających Limanową. Na stokach Miejskiej i Łysej Góry odbywa się wiele wydarzeń nie tylko o charakterze religijnym jak droga krzyżowa, ale także imprezy sportowe (biegi górskie, zawody w downhill’u). 
Na północnym stoku Łysej Góry znajduje się stacja narciarska Limanowa-Ski. 

Historia: 
W celu pozyskania funduszy na budowę powołano Społeczny Komitet Budowy Krzyża, który organizował także prace budowlane. Projekt architektoniczny wykonał limanowski architekt Leszek Pilawski, a projekt konstrukcyjny Józef Stach. Budowy krzyża podjęła się firma budowlana Budrem, natomiast stalową część konstrukcji wykonano w Zakładzie Usług Ślusarskich Kazimierza Wojtasa. 

W dniu 3 października 1998 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego i wmurowania aktu erekcyjnego przez Ks. Bpa Piotra Bednarczyka. 16 czerwca 1999 r. krzyż pobłogosławił Jan Paweł II, który podczas siódmej pielgrzymki do Polski zatrzymał się w Limanowej przejeżdżając z Krakowa do Starego Sącza na kanonizację św. Kingi. Początkowo planowano przelot Papieża helikopterem, z czego zrezygnowano z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. 1 sierpnia 1999 r. budowlę poświęcił Ks. Bp Wiktor Skworc. 

Krzyż jest budowlą stalową o ażurowej konstrukcji posadowionej na betonowej podstawie z tarasem widokowym. Jego wysokość to 37, a rozpiętość ramion 13 metrów. Żelbetonowa podstawa krzyża ma 9 metrów wysokości, natomiast 4,5 metra nad ziemią znajduje się taras widokowy, pod którym urządzono kaplicę z kopią piety limanowskiej. 

Wysokość całego krzyża 37 m 
Wysokość tarasu nad terenem 4,5 m 
Wysokość podstawy żelbetonowej 9 m 
Wysokość krzyża stalowego 28 m 
Rozpiętość ramion 13 m 
Ciężar części żelbetonowej 304 t 
Ciężar części stalowej 17 t 
Ciężar całego krzyża 321 t 

Źródło: www.miasto.limanowa.pl, www.limanowa.tarnow.opoka.org.pl

Powiększ
Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze
Powiększ
Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze

Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (8679)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com