Kasinka Mała - Lubogoszcz: Baza Szkoleniowo - Wypoczynkowa

Powiększ
Kasinka Mała - Lubogoszcz: Baza Szkoleniowo - Wypoczynkowa

Do powstania i rozwoju ośrodka na Lubogoszczy przyczyniła się brytyjska organizacja YMCA (Young Men's Christian Association - Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej), którego działacze przybyli na Lubogoszcz już w 1923 roku w celu poszukiwania dogodnego miejsca na stały obóz młodzierzowy. Na wysokości około 600 m. n.p.m. znaleźli oni idealne miejsce, w którym już rok później wypoczywały pierwsze grupy młodzieży z Krakowa, Warszawy i Łodzi. W 1925 roku na polanie pod Lubogoszczą stanęło 10 domków, jadalnia ze świetlicą oraz domek kierownika. Przygotowano także teren pod boisko sportowe. Kilka lat później, gdy wyschło pobliskie jeziorko zwane „Żabim okiem”, na jego miejscu zbudowano basen kąpielowy. Przez kilkadziesiąt lat istnienia ośrodka, wypoczywały tutaj setki młodych ludzi z różnych środowisk. 

Obecnie Baza Szkoleniowo - Wypoczynkowa jest filią Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Baza oferuje zakwaterowanie w budynkach stałych i domkach campingowych oraz pełne wyżywienie. 

Istnieje możliwość organizowania wycieczek, korzystania z Leśnej Ścieżki Edukacyjnej Lubogoszcz, organizacji imprez sportowo- rekreacyjnych, korzystania z górskiej ścieżki rowerowej, uprawiania narciarstwa na znajdujących się w pobliskich miejscowościach wyciągach narciarskich. Kierowniczką Ośrodka jest Pani Maria Grzęda. 

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa "Lubogoszcz" 
34-734 Kasinka Mała 
tel. (018) 33 13 001 
fax. (018) 33 38 093 
e-mail: lubogoszcz@mszana.pl 
www.lubogoszcz.pl 


Źródło: 
A. Matuszczyk, Beskid Wyspowy Przewodnik. Oficyna Wydawnicza Rewasz, Pruszków 2001, s. 29-31. 

ww.lubogoszcz.pl 
www.limanowa.krakow.lasy.gov.pl
www.ymca.pl


Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (5065)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com