Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy

Powiększ
Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy

 (18)
 502
 snie
Wszystko zaczęło się z inicjatywy Sodalicji Mariańskiej – rzymskiej organizacji katolickiej powstałej w XVI w. W Polsce organizację tę założył ks. Józef Winkowski, zakopiański katecheta, który przybył do stolicy Tatr w celu poprawy zdrowia, a po wybuchu I wojny światowej został tam na znacznie dłuże
Winkowski pracując w zakopiańskim gimnazjum zdawał sobie sprawę z niezbyt dobrego stanu zdrowia młodzieży, co uzasadniało potrzebę budowy ośrodka służącego jako miejsce dla wypoczynku ciała i ducha młodych ludzi. O możliwości wykupienia lasu na stokach Śnieżnicy poinformował księdza Winkowskiego jego przyjaciel ks. Józef Stabrawa, będący wówczas proboszczem w Mszanie. Nie chodziło wyłącznie o las, a raczej o znajdującą się w nim polanę z wydajnym źródłem, razem  aż 180 morgów, czyli niemal 100 hektarów. Ks. Winkowski kupił to wszystko za ogromną wówczas sumę 50 000 zł i szybko rozpoczęto prace budowlane. Do połowy czerwca 1930 r. stały już dwa schroniska barakowe, z których jedno przeznaczono na tymczasową kaplicę. W tym roku odbył się także pierwszy obóz. W obozach trwających 4 tygodnie uczestniczyli chłopcy, uczniowie ostatnich klas gimnazjum maturalnego. W programie pobytu, poza udziałem w wycieczkach krajoznawczych, grach i zabawach oraz korzystaniu z basenu kąpielowego znajdowały się także dwie godziny pracy fizycznej dziennie (praca na rzecz ośrodka). Poza wypoczynkiem i powrotem do pełni zdrowia, funkcjonowaniu kolonii przyświecał jeszcze jeden cel – integracja. Księdzu Winkowskiemu bardzo zależało na tym, aby na Śnieżnicę przyjeżdżała młodzież z całej Polski, a więc z terenu trzech różnych zaborów. Do wybuchu II wojny światowej odbyło się 19 turnusów, w których uczestniczyło ponad 500 chłopców z całej Polski. Wojna przerwała działalność ks. Winkowskiego, lecz sam ośrodek nie uległ zniszczeniu. Po okresie okupacji Sodalicja została zdelegalizowana, a Śnieżnicę przejęła w dzierżawę YMCA - Stowarzyszenie Chrześcijańskie Młodzieży Męskiej (w zamian remonty i utrzymanie budynków). Kolejne zmiany zarządców spowodowały zupełną dewastację, a w konsekwencji groźbę zamknięcia i zburzenia ośrodka na Śnieżnicy. Ostatecznie zdecydowano jednak o remoncie, a po zmianie ustroju reaktywowana Sodalicja wystąpiła o zwrot utraconej własności. Dwa lata starań, zaowocowały powrotem mienia do rąk organizacji, odzyskano jednak tylko 3 ze 100 hektarów. Sodalicja odzyskała budynki, jednak za wyposażenie trzeba było już zapłacić. Od tej pory ośrodek wykorzystywany był w celach turystycznych, jednak zdarzało się, że zaglądały tu grupy prowadzone przez księży, którzy po cichu odprawiali mszę. Ponieważ znajdująca się tu kaplica została przeniesiona w 1968 r. do Raby Niżnej, jej funkcję zaczęła pełnić świetlica. Budowę obecnej, czwartej z kolei kaplicy rozpoczęto latem 1999 r. Prace kamieniarskie i ciesielskie wykonywali mistrzowie z Podhala. Wewnątrz znalazł się przywieziony z Watykanu obraz Matki Bożej Śnieżnej, dar od Ojca Świętego Jana Pawła II, a także przedwojenne tabernakulum. Na mniejszej wieży kaplicy znajduje się dzwon – sygnaturka nazwany imieniem Tadeusz. O jego historię warto zapytać obecnego gospodarza ks. Jana Zająca.
Ośrodek oferuje noclegi w pokojach 1, 2, 3, 4, 5-osobowych (ciepła woda przez całą dobę, łazienki w pokojach lub wspólne na korytarzach). Do dyspozycji Gości także:
- 2 sale wykładowe
- 2 boiska sportowe
-plac do zabaw dla dzieci
- kaplica leśne ścieżki spacerowe, zimą idealne do uprawiania narciarstwa biegowego i wycieczek narciarskich.  W pobliżu  2 wyciągi narciarskie o dł. 300 i 1070 m oraz stacja narciarska Śnieżnica w Kasinie Wielkiej.
-taras (latem jako uzupełnienie jadalni)
Codziennie o godz. 7:00 oraz w niedziele o godz. 10:00 i 12:00 w kaplicy odprawiana jest Msza Święta.
 
34-741 Kasina Wielka,
tel./fax: (18) 33 14 320
kom. 0 502 319 801
e-mail: snieznica@ksm.org.pl
 
 
Powiększ
Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy
Powiększ
Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy
Powiększ
Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy

Punkt startowy:
Długość trasy:
Czas przejazdu:
Wyznacz trasę dojazdu
Odsłon (19565)
« powrót
Copyright © beskidwyspowy.com
Realizacja: intellect.pl
Copyright © beskidwyspowy.com